Новини

Французи предложиха осем винени маршрута из България

"Бакхус" 21 юли 2009, 16:41

Клод Самсон - енолог, и Паскал Тето - маркетинг специалист в областта на лозята и виното, са обмислили туровете по поръчка на Държавната агенция по туризъм. Част от тях са с продължителност 8-10 дни, други са за 5-6 дневен престой, а няколко маршрута са едно- и двудневни. Според експертите те могат да бъдат добро допълнение както към селски, така и към ваканционен туризъм и бизнес пътувания. Предлагането на винените маршрути ще позволи да се разнообрази туристическият продукт, да се намали сезонността в туризма и да се докарат туристи във вътрешността на страната, каза Анелия Крушкова.

Двамата френски специалисти имат голям опит в разработването на винени маршрути. От него са се възползвали наложили се винопроизводители като Аржентина, Чили и Австралия, както и близки до България държави като Молдова, Унгария, Румъния, Русия, Грузия и Турция. Първо е извършено изследване на винопроизводството в България, а след това – инвентаризация на избите, ресторантите, средствата за настаняване, културно-исторически обекти, природни забележителности, достъпност и инфраструктура и др.

Проучени са 51 винопроизводители на вина с гарантиран и контролиран произход в 14 региона на страната. По време на три експедиции са посетени 25 изби. При селекцията на избите един от критериите е бил наличието на условия и привлекателна презентация. Най-голямата критика на френските експерти е към инфраструктурата - лоши пътища и липса на указателни табели, каза Анелия Крушкова. Маршрутите съчетават виното с други елементи на туристическата инфраструктура - например възможност за нощуване и хранене предлагат "Винпром" Карнобат, избите "Катаржина", "Беса Вали", "Едоардо Миролио". Вино, СПА и здраве е запазената марка на Сандански и изба "Дамяница", както и на Поморие и изба "Черноморско злато". Вино и занаятчийство е предложението на изба "Медово", съчетаващо дегустации с посещение на етнографски комплекс, а винолечението е застъпено в избите "Тодоров" и "Старосел". България е може би последната държава-винопроизводител, която създава подобен туристически продукт, каза Анелия Крушкова. По думите й държави с по-малко опит и постижения в тази област вече развиват винен туризъм.

Източник: ХоРеМаг

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK