С "Ресторант на "Бакхус" - Chivas Regal 2008" екипът на списание "Бакхус" присъжда за осми път своя награда на ресторантите, които счита за най-добри в няколко категории.
Като наблюдаваме световните тенденции в кулинарията и проучваме новите развития с ресторантите в големите европейски градове, ние се опитваме да преценим кои са заведенията в България, създадени с най-големи професионализъм, внимание и желание.
Във връзка с работата си по списанието ние успяваме да проучим чрез анонимни посещения повечето нови ресторанти с претенции за класа в по-големите градове на България. Систематично проверяваме и онези, които вече са влезли в таблицата ни като отлични заведения. Така наблюдаваме над 100 от най-добрите ресторанти в страната.
С тази награда искаме да кажем: уважението към храната, виното и клиентите има значение.
Категориите, в които присъждаме награди
Категорията "Ресторант на годината" търси тези места, които предлагат най-добрия баланс между кухня, професионален подбор на вина, обслужване, обстановка, безгрешно и елегантно меню с подходящо съдържание и адекватни цени. Или това, което помежду си наричаме Място-то.
Категорията "Авторска кухня" произтича от факта, че откакто съществуват, топ ресторантите по света са по-известни с имената на шеф-готвачите си. Какъв по-важен критерий от този?
"Най-добра селекция на напитките" е включена, защото винената листа е фатално важен елемент за един добър ресторант и е материя, която изисква специални познания и огромно внимание. Логиката на селекцията, заедно с препоръчването на подходящо вино, декантирането, подходящите чаши, сервирането на виното - ако всички те са въпрос на познания, правила и здрав разум, а не куха церемониалност, значи нещата са както трябва. Не подминаваме и въпроса доколко е оправдан процентът на надценката.
Встрани от тези категории, но изключително важна е наградата, давана от читателите на "Бакхус". Тяхното гласуване протече на интернет-страницата на списанието, където те имаха възможност не само да избират между близо 60-те избрани от нас ресторанта, но и да добавя свои номинации.
Иначе през всички тези години стремежът на наградите, както и на сп. "Бакхус", е да внушат отдавна доказани истини: че скъпото не е синоним на класа, че е по-добре да направиш качествен ресторант с четири маси, отколкото съмнително добър с 44, че изречението "аз съм нов и още не зная" трябва да изчезне, че качеството трябва да измести претенцията, и че културата на ресторантьора не трябва да догонва тази на клиента.
Въпреки че в случая отново става дума за онази ситуация - за няколко години да постигнем това, което на други е отнело векове - добрата новина е, че контекстът, както и доброто средно ниво, вече съществуват. Остава да бъдат развивани. Затова и голямата цел на тази награда е точно тази - да поощрява.
Категория "Ресторант на годината"
"Мусала палас", Варна
Вече знаем, че ключовите думи тук са: гурме, лукс, класика. С други думи - сребърни прибори, костен порцелан, масивно дърво, редки кафета и вина - и това са само детайли, но нали те са в дъното на съвършенството. Поднасянето е дискретен спектакъл, а не показен ритуал, което е свидетелство за съвършена координация и здрава спойка на екипа. Винената колекция с над 280 етикета съдържа ценни класики от Бордо, Риоха или Тоскана, от Новия свят и от България. Тук се предлага и дегустационно меню, което се сменя на сезонен принцип. "Мусала палас" носи духа на златните класики в европейското ресторантьорство.
Този ресторант печели за втори път наградата "Ресторант на годината" и заради файла в ресторантския компютър "История на гостите", в който са записани предпочитанията и особеностите (алергии към вид храни, диабетици, т.н.)на редовните гости, заради патешкото, биволското, еленското и говеждото, заради закупеното голямо количество вече изчезнали от дистрибуторската мрежа вина.
Chef's, Пасарел
Вече за всички е ясно, че това е ресторантът, заради който хората с радост изминават 30-те километра от София до Пасарел. Това може да стане само когато си сигурен, че ще получиш вкусна и интересно представена храна, приготвена с отношение от вещи готвачи и най-подбрани продукти. Тук изискването е в основното ястие да има поне четири компонента - основен продукт, гарнитура, сос, една въглехидратна и една зеленчукова гарнитура, продуктите да са съвършено пресни и качествени. Според собствениците тук "атмосферата ни не е гурме". Целта е друга - да се предложи преживяване, а не преживяне. То започва още преди човек да влезе в ресторанта, насред самата гора, и продължава вътре, сред интериора от камък, тухла и дърво - създателите на топлината и уюта.
"Сомелиер", София
Концепцията на този ресторант е да функционира като клуб - малка, непредизвикваща табела, прозорци високо над нивото на тротоара, а вратата - заключена, и със звънец. Звънец, на който си струва да звъннеш, ако си отделил поне стотина лева за вечеря за двама.
Елегантната стара софийска къща на ъгъла на ул. "Славянска" и ул. "6 септември" крие една от най-добрите кухни в града. Готвач тук е Георги Захариев, който преди готвеше в "Лебед", а сега надминава себе си както в по-фини рецепти, така и в базови на пръв поглед, от типа на супа от свински крачета. Менюто се поднася без цени, а винена листа няма, защото един от принципите на заведението е да разчита, и да получава доверието на клиентите си. Интригуващи предястия, отлични меса и добри сомелиерски съвети осигуряват вечеря, която си струва да си поръчаш със затворени за цените очи. Вниманието към детайла и качеството и добрия вкус са, които правят "Сомелиер" изключително място.
Категория "Дебют"
"Саса", София
Елегантен и с невероятна панорама към София, е първото впечатление от "Саса". Второто идва, разбира се, от храната, и понеже става дума за японска кухня, тук изискванията са много по-високи. Началото бе сложено от шеф-готвача Хироаки Сасагури, който е преодолял всички степени на японското кулинарно образование. Човекът, създал новото меню в "Саса" също е японец - Хироказу Камиджукоку. Освен дългогодишния опит, който е натрупал в японското посолство в София, той е работил в звездния Les Prés d’Eugénie на Мишел Герар и ресторантите на прочутия Нобу Мацушита, което говори достатъчно за нивото на "Саса". В момента главен готвач в кухнята на ресторанта е Румен Асенов.
"Нино", София
Ресторантът претърпя няколко превъплъщения. Последен на негово място се помещаваше ресторант "30-те години". Сега "Нино" е елегантно и приятно заведение в съвременен стил, което оставя усещане за простор с преобладаващото светло дърво.
При първия прочит менюто впечатлява с еклектиката си: от миш-маш до миди Сен Жак, и от леща с чипс от бекон до пикантна тайландска супа. Тук откриваме и семпли ястия като спанак с яйце, има и италианска паста и три вида ризото - добре сготвени и поднесени. Като се добави и винената листа, която съдържа над 150 вина с умерени надценки, специалната винарна и коректното обслужване - резултатът е достатъчен, за да доведе до нашата номинация.
Клуб на архитекта, София
Освен че се намира в един от най-хубавите софийски квартали, сегашният ресторант в Клуба на архитектите е дело на собственика на "Махалото" в София и "Часовникът" в Бургас, които през годините ни убедиха в нивото си. Затова фактът, че менюто тук е подобно на тяхното, може само да ни радва. Въпреки големия избор на по-фини и леки ястия, славата принадлежи на джолана. Обслужването е качествено, виното се сервира по правилата, което все още е рядкост. По-голямата част от пространсвото на салона представлява остъклена зимна градина в стил ар деко, която се отваря за топлия сезон. Тогава се спуска и онази изплъзваща се и рядка "софийска" атмосфера, романизирана от литературните ни класици, заради която продължаваме да обичаме София въпреки преобладаващите в нея безобразия от типа на трафик, мръсотия и необуздана креативност в начините за нанасяне на щети на случайни минувачи.
Категория "Селекция на напитките"
"Стара София", София
Ресторантът спечели наградата ни с постоянство и със сериозното си отношение към темата "вино".
Класически стил на винената карта, забележителен брой позиции в нея, в която редки колекционни вина съжителстват с всичко най-добро, предлагано на нашия пазар - ето някои от факторите, които наклониха везните в полза на "Стара София". Заслугата е най-вече на сомелиера Йордан Кирилчев, който обогатява знанията си за виното с четене, следене на реколти и цени и много дегустации. Надценките на вината са напълно логични и разумни спрямо класата на ресторанта. При някои скъпи бутилки бордо, сотерн или големи италиански класики, надценката е минимална. За специалното отношение към виното говори и избата на ресторанта, оборудвана с малка дегустационна зала, внимателното съхранение на всяка бутилка, както и професионалното сервиране на всички напитки в подходящите чаши, декантери и аксесоари.
"Хеброс", Пловдив
Одухотвореният интериор, възрожденският вътрешен двор-градина и вечерите с джаз на живо са само прелюдия към кулинарните и винени изживявания в този ресторант. След като стана "Ресторант на годината Бакхус - Chivas Regal" за 2003, "Хеброс" всеотдайно поддържа нивото си. Там е все така вкусно, обслужването е от класа, но може би най-осезаем е прогресът с виното - картата значително се е разширила и се обогатява постоянно. Вината се съхраняват в малка изба и в климатизирани шкафове, а метр д'отела Катерина Делижова е сред най-талантливите сомелиери у нас, който знае как да ви препоръча подходящото вино към избраната храна, а после да ви го поднесе елегантно и дискретно. Ако пък някой има нужда от повече информация, тя е пълна с познания за всяко от вината, които предлагат.
"Нино", София
Новооткрит ресторант с професионално отношение към виното от самото начало винаги е добра изненада, която не бива да бъде подмината тихомълком. В "Нино" има професионално оборудваната винарна с 25 места. Винената листа включва над 300 етикета - български и от целия свят, които отлежават на рафтовете, пред погледа на клиентите. Като голям плюс оценихме и факта, че надценките са съвсем умерени. Виното се сервира професионално и без стремеж към най-съвършеното и класно оборудване, ресторантът разполага с правилните аксесоари и чаши. В допълнение, обстановката в "Нино" предразполага човек да пие добри вина.
Категория "Авторска кухня"
Пламен Петров, La Famiglia, Варна
С дългата си престилка, с доброто си настроение, и с умението си да те накара да си оближеш пръстите, Пламен Петров спечели тази година най-вкусната и вдъхновяваща награда - тази за авторска кухня. Тратория La Famiglia не е най-елегантният ресторант, но много по-важното в него е, че има готвач, който готви забележително. Отличихме го, защото знае какво значи италианска кухня, знае и как да я създава, като в рамките на класиката прибавя и авторския си стил. От ръцете му валят неабравими ньоки от патладжан, равиоли със спанак и други разнообразни италиански специалитети, които се редуват с фантастични на вкус морски или месни блюда. Човек вярва, че е попаднал на един от гениите на пастата чак докато стигне до десерта, когато разбира, че истинската стихия на Пламен Петров са сладкишите.
Виктор Ангелов, Chef´s
Виктор направи смела крачка със създаването на Chef´s на 30 км от София. Вече няколко години ресторантът е сред най-приятните и вкусни заведения у нас. Освен огромно желание и усет към храната, според него дисциплината и концентрацията имат първостепенна роля за развитието на един готвач. Въпреки че авангардните кулинарни техники са му интересни, Виктор не готви нито свръхнеобичайна, нито дори гурме храна. Просто с голямо внимание избира най-добрите продукти, влага въображение и балансира ароматите и вкусовете. Личното му предпочитание са пресните риби и аспержите. В резултат на всичко това се получават необикновени и най-вече изключително вкусни ястия.
Деян Димитров, "Урания"
"Едно ястие трябва да се състои от шест-седем компонента, да има два вида сос и всичко да е в пълна хармония." Още преди три години в созополския ресторант "Урания" Деян въвежда десетстепенно дегустационно меню, 80% от което - с авангардно представени ястия. С две думи - Деян има сериозни амбиции и авантюристичен дух.
Акцент в "Урания" са рибите и морските деликатеси - наред с разнообразието от домашно приготвени предястия се предлагат рядко срещащите се в България омари и морски таралежи. "Всяка година увеличавах по-нестандартните предложения и клиентите започваха да си поръчват вместо пилешка супа "биск от скариди с крем карамел от гъши дроб и сушени праскови", обяснява новаторството си Деян Димитров.
Велин Великов, "Мусала палас"
Какво се получава, когато един химик се увлече по професионалната кулинария? Велин Великов. Като химик му е изключително интересна (и много по-достъпна) молекулярната кухня и всички експерименти на Блументал и Адриа, но стилът на варненския "Мусала палас" предполага по-класически подход към ястията. Ястията му са фини вариации на тема "гурме класика". Като човек с нестандартно мислене, той влага във всяко ястие свой почерк. Любими са му гъшия дроб, агнешкото гръбче и пъдпъдъците. Нещо, което не бива да се пропуска, е супата му от раци.
Петър Михалчев, "Саса", "Тамбукту"
Той е пълен с татуировки, има вид на уличен боец, и е сред най-добрите майстори на суши в България. Преди няколко години стана автор и на рекорда за най-дълго суши у нас - 6,13 м. "Три месеца плетох рогозката вкъщи, всяка вечер след работа. Самоук съм, обичам да готвя и да се ровя в книгите. Изкарах едни готварски курсове, но основното съм научил от непрестанно четене. Изпробвам нови съчетания, някои стават, други отпадат. В нашата професия обаче колкото повече научаваш, толкова повече разбираш, че нищо не знаеш. Все пак като усвоиш основните техники, можеш да експериментираш всякакви неща и целият свят се отваря пред теб".
15, 32, 21 Април 2009, 15:32
Мусала наистина най добър!!!
Убедих се
18, 55, 09 Март 2009, 18:55
tipichno za balgaria da se opliuwame!nikoi ne kaza edna hubawa duma za ekipa na bacchus,za ogromnata rabota koiato sa swarshili po organizatziata na wecheriata,edwali ako te ne biaha se nagarbili s pionerskata zadacha da sazdadat to-
wa "merilo" za profesionalizam w balgaria shtiahme da znaem
(mnogo ot nas),kakwo e bojule ili pak docg i t. n. ,sramota kolegi!daite da uwajawame poweche truda na drugite za da uwajawat i nashiat.niakoi ott nas zamislial li se e kolko se wdigna letwata otkakto sashtestwuwa spisanieto,kolko zawedenia se stremiat da se dokopat do stranitzite mu,pod
kakwato i da [...]
Read the full comment e forma? goliam kamak hwarli goliama duma ne kazwai..... uspeh na nowite w gildiata i postoianstwo na weche iziawilite se!
15, 03, 28 Февруари 2009, 15:03
Гроздето е кисело май!
20, 36, 25 Февруари 2009, 20:36
Zashto nagrajdavate restoranti koito sa pred zatvariane poradi lipsa na klienti?
18, 25, 17 Февруари 2009, 18:25
незнам дали сте посещавали новия А ЛА КАРТ ресторан на хпотел Калиста.....Истинско и съвърщенно изживяване...Имат невероятно подбрана винена листа,има вина на някои известни изби които само там имате удоволствието да ги опитате..
Маи не сте ходили по ндалеч от София...........
18, 22, 17 Февруари 2009, 18:22
интересно ми е защо от всички наградени ресторанти са от София и София окръг............
Знаете ли изобщо че и в провинцията и ма ресторанти които заслужават да влязат в тази класация не помалко от тези...
16, 06, 16 Февруари 2009, 16:06
Kategorichno ne sum suglasna s klasaciyata vi,skupi BG somelieri.Za men tya e evtino naglasena,poseshtavala sum vsichki ot spechelili te restoranti i moje bi nai mnogo do iziskvaniyata kum koito uj se stremite da pokriyat nai mn se doblijava pasarelsiya Chef's.Poradi tazi prichina ne sum suglasna s krainite ocenki i mi se struva che Bachus evtino se prodadohte.Zatova i da iskate i da se opitvate ne mojete dori leko da se sravnyavate s agentite i zvezdite na Michelin,otnovo sramno kopirane,ako go pravite go pravete pone dobre ili vuobshte ne se zahvashtaite.Ostavete tezi neshta na profesionalistite!
15, 33, 12 Февруари 2009, 15:33
Eeee....... stiga negativizum!
Neka da poglednem realno na neshtata!Ami obshto vzeto tova sa nai dobrite restoranti,ili pone tezi koito se stremiat da se razvivat i da praviat neshto po razlichno!Inache vuv vsiako otsujdane ima izvestna doza subektivizum!Kolkoto do tova da li Somelier zaslujava da e tam ,ne moga da kaja tui kato ne sum imal udovolstvieto da go posetia!
A kato pri vsiako sustezanie ,shte ima nedevolni.
Spored men problemut e drug,kato cialo nivoto ne e mnogo visoko ,i spored men tova sa nagradi na kompromisa!
Ami mnogo prosto- pecheli tozi i [...]
Read the full comment tozi restorant , zashtoto niama konkurencia ,ili pne ne mnogo goliama i taka...!
Kolkoto do nagradata za Avtorska Kuhnia ,edva li ima chovek v BG koito da ia zaslujava poveche ot Plamen!!
18, 38, 09 Февруари 2009, 18:38
На сто процента подкрепям мнението на Оли.Давам Ви прост пример:наградата за най-добър сайт се присъжда на Пасарелския ресторант!О.К.драги читатели!Но обърнете внимание-този сайт е създаден 2005г.Сега сме 2009.Че след тези четири години време, мислите ли,че наистина това е най-доброто!Всички ние се "ровим" в нета и знаем красивите Български уеб сайтове на ресторанти!
Да не говорим за плагиатството при написване на тук поместените статии:Защо ли изречението-"Ресторант Мусала палас носи духа на златните класики в европейското ресторантьорство"-сякаш вече съм го срещала някъде...
11, 31, 07 Февруари 2009, 11:31
аз съм доволен от номинацията и от класираните. а в духа на "oli" "Номинираме най-добре платилите ни ресторанти" мога да кажа: не си мислете че не могат да си го позволят много от ресторантите, но явно така не става. have fun
11, 07, 07 Февруари 2009, 11:07
"Във връзка с работата си по списанието ние успяваме да проучим чрез анонимни посещения..."
Може ли да попитам екипа на Бакхус как точно успяхте да посетите анонимно ресторант Сомелиер? Наистина се интересувам и се надявам да ми отговорите. Благодаря предварително.
11, 49, 06 Февруари 2009, 11:49
Догодина номинациите могат да се организират под мотото "Номинираме най-добре платилите ни ресторанти", за да не се объркваме с очакванията към този конкурс.
11, 40, 06 Февруари 2009, 11:40
Както виждам Сомелиер остана в класацията, въпреки че един от критериите на сп. Бакхус е съотношение цени - качество на предлаганите ястия , вина и обслужване; въпреки че вероятно част от читателите на Бакхус няма да могат да проверят дали посочените качества на т.н. Ресторант отговарят на истината поради обидните условия за достъп и отвратителното отношение към небогопомазаните посетители и въпреки изказаните становища в този дух във форумите на класацията. Това създава у мен убеждението, че в номинацията има отявлени признаци за подкупност и меркантилност. Възмутена съм! С тези класации според мен, а явно че греша, сп.Бакхус имаше за цел [...]
Read the full comment повишаване на гурме -културата в България, критериите и изискванията към ресторантите, амбицирането заетите в този бранш да се стремят към високи стандарти. Тази цел с тазгодишните номинации е обидно компрометирана. Не вярвам вече в добрите намерения и джентълменски дух на това състезание и съм разочарована от безприниципността на екипа, номинирал участниците в класацията.
Най-четени статии // за Януари
Реклама »
Към мобилната версия на сайта
©2001-2021 Икономедиа АД съгласно Общи условия за ползване
. Политика за бисквитките
. Декларация за поверителност
.
Поставянето на връзки към материали в сайтовете на Икономедиа е свободно.
Сайтът е разработка на Economedia. Всички права запазени.
Действителни собственици на настоящото издание са Иво Георгиев Прокопиев и Теодор Иванов Захов.
Бизнес: Капитал • Кариери • Бизнес • Регал • Одит • Foton.bg
Новини: Дневник • Европа
IT: IDG.BG • Computerworld • PC World • CIO • Networkworld
Развлечение: Бакхус • LIGHT
На английски: KQuarterly