С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Регистрация

На по чаша

Тъй рече лятото. Реколта за всички (и никого)

Бакхус
23 Октомври 2013, 12:55
Share Tweet Pin it Share

"Домейн Бойар":Изобилна и добра реколта

Ако в "Домейн Бойар" предходната година се помни като реколта с добро качество, но сравнително намалено количество, 2013 е и добра, и изобилна. Избата купува известни количества грозде и от райони извън Сливен и затова има доста широк поглед върху реколтата. "В цяла България лозята презимуваха добре и без загуби, пролетта беше хладна, но същевременно благоприятна и спомогна за доброто опрашване по време на цъфтежа. Лятото бе топло и сухо, което доведе до по-ранното узряване на гроздето в много райони, с около 10 дни", обобщава Димитър Панов, директор на избата на "Домейн Бойар - Сините скали". "Като цяло реколтата е много добра... Белите вина са с хубав цвят, структура и много добри плодови и сортови аромати. Вината розе показват отличен плодов потенциал. Червените имат добра багрилна материя, хубава структура, плодовост и фенолна зрялост, като реколтата изглежда особено благоприятна за сортовете сира, малбек, каберне фран и каберне совиньон."

Винпром ЯмБол:
2013 беше по-благоприятна за червените сортове


Собственик на едни от най-мащабните лозя в България – 9000 декара, засадени с разнородни сортове, Винпром Ямбол почувства тази година изместване на реколтата с около 15 - 20 дни. "Това е най-ранният гроздобер, на който съм свидетел от момента, в който съм започнал да работя във винената индустрия през 1988 г. Никога не е било това да има пълна зрялост у някои от качествените сортове още към 10 - 12 август", казва изпълнителният директор Красимир Аврамов. Според него заради дъждовете през юли и горещините през август "червените сортове имаха като цяло по-благоприятни условия за развитие от белите".

"Беса Вали":
"Тази година ще правим вино!"


След драматичната 2012, когато "Беса Вали" до Огняново загуби почти цялата си реколта заради измръзвания, меката 2013 е посрещната с облекчение. "Добрата новина е, че тази година ще правим вино", казва Марк Дворкин с черно чувство за хумор. Щетите още се усещат, но лозята са се възстановили в голяма степен и избата е успяла да събере 500 от обичайно очакваните 700 тона грозде.

Засушаването е довело до сравнително ранно събиране на сирата, което "не е най-доброто възможно нещо". Мерлото обаче, макар и в по-малки количества, е с отлично качество. "Бих сравнил тази реколта с 2011. Някои от районите страдаха. При "Беса Вали" това е постоянно. Това не означава, че вината ни имат проблем – всеки, който ги е пробвал, знае", казва Марк Дворкин. Според него преди 2013, 2011 е най-добрата реколта на избата изобщо.

Избата е планирала засаждането на няколко бели сорта, традиционни за долината на Рона – вионие, русан и марсан. "Добре, че не го направихме тази пролет. Всичко щеше да е изгоряло."

"Вила Юстина":
Бързо възстановяване, чудесни коломбар и совиньон блан


"Вила Юстина" е още една от избите, пострадали от измръзването през миналата година. 2013, обаче, изглежда, е донесла почти чудодейно възстановяване. "Пролетта беше влажна и хубава в Родопската яка, и това даде основата да се развие добре гроздето. Мина една слаба градушка, която на фона на миналогодишната беше като пролетен дъжд", казва търговският директор на избата Петя Ангелова. "Проблем за мнозина беше засушаването, което настъпи от средата на юни до средата на август, но ние имаме микроязовир, напояваме, и нямахме проблеми с това."

Според нея по-ранният гроздобер, който вече втора година започва в "Юстина" в средата на август, е още рано да се счита за тенденция – не и преди да има натрупване от поредица години.

Сортове като совиньон, коломбар, шардоне изненадват енолозите в избата с богатия си добив – въпреки измръзването от предходната година и въпреки засушаването. "За мен от нашия масив коломбар, макар че още не е определен като сорт за винификация в България, се развива невероятно добре. Той е като сорт димят. От това, което видях при приема на грозде, ми се струва, че совиньон бланът ще е много по-добре от шардонето тази година".

Така въпреки изместването във времето, реколта 2013 се очертава да е една от най-добрите за модерното българско вино до сега. Вариациите между избите изглеждат малки и по-скоро зависими от спецификата на районите. Благоприятното време, съчетано с факта, че винената индустрия в страната навлиза в нова фаза на качество и усъвършенстване, включително заради възрастта на лозята и опознаването на нови тероари, сортове и технологии, обещава много на ценителите. Разбира се, след известни месеци, а в някои случаи и години търпение.

Share Tweet Pin it Share
2 Коментара
  • Profile preview
    izabell
    12, 22, 24 Октомври 2013, 12:22

    Сега малко студ за да стане готино виното:)

    ! Оценка
        +2
  • Profile preview
    КМЕТ В СЯНКА
    07, 52, 24 Октомври 2013, 07:52

    очакваме чудесни вина

    ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!

    ! Оценка
        +2

Реклама »