Бизнес: Капитал • Кариери • Бизнес • Регал • Одит
IT: Digitalk
На английски: Kapital Insights
По материали на сп. Restauradores
Разнообразието от предлаганите у нас чуждестранни вина продължава да се увеличава. Отскоро на българския пазар присъстват и вината на Borie-Manoux, производител от Бордо и собственик на 10 шата в прочутата винарска област. За да представи официално вината, които се предлагат във веригата магазини "Пикадили", в края на 2006 в София бе Мишел Перо, търговски директор на Borie-Manoux. Засега фирмата, която произвежда около 1 милион бутилки, предлага селекция от няколко вина, сред които червени и бели от марката Beau Rivage и високия клас Beau Rivage Grande Reserve, както и вина от Château Haut-Madrac (Cru Bourgeois Haut-Médoc ) и Château Beau Site (Cru Bourgeois Saint-Estèphe). В портфолиото на Borie-Manoux влизат още Château Haut-Bages Monpelou (Cru Bourgeois superieur), Château Batailley (Pauillac Grand Clu Classé), Château Lynch-Moussas (Pauillac Grand Cru Classé). В областта Грав Borie-Manoux е изключителен дистрибутор на Château Baret (Pessac - Leognan rouge et blanc). Областта Померол е представена с вина от Château du Domaine de L'Église (Grand Cru Pomerol), от Château Bergat (St-Emilion Grand Cru Classé) и Château Trottevieille (St-Emilion Premier Grand Cru Classé). Мишел Перо бе любезен да отговори на няколко наши въпроса.
Мистър Грейг е един от посланиците на бранда Chivas - хората, популяризирали историята на Chivas Brothers и на известното шотландско уиски по света. Мистър Грейг е известен като един от най-добрите комуникатори в този бизнес, а през 2001 е удостоен със званието "Пазител на шотландската чаша" - най-елитното общество от ценители на уиски в Шотландия. Титлата е високо признание за приноса му в повишаването на репутацията на скоч уискито по целия свят. В момента той е директор на центъра за обучение на Chivas Brothers. Започнал кариерата си в Chivas Brothers през 1971, Алън Грейг придобива задълбочени познания върху методите за създаване на уиски и се посвещава на качеството, превърнало се в отличителен белег на всички брандове на Chivas. Днес той е незаменима фигура в маркетинговите дела на компанията, така както години наред е бил незаменим за производствения процес на легендарното уиски. В края на миналата година Pernaud Ricard организира в София уникална дегустация на една от елитните марки в портфолиото на Chivas, Royal Salute, която се превърна в неповторимо събитие под умелото ръководство на Алън Грейг. Използвахме идването му в София, за да си поговорим за интересната му професия и за шотландското уиски.
"Тази шунка наистина е едно от съкровищата на световната кулинария," казал великият шеф-готвач Ален Дюкас пред свой испански колега. Дюкас, също като Робюшон, е сред нарастващия брой майстор-готвачи по света, които се прекланят пред прочутата испанска сурово-сушена шунка, наречена jamon iberico (хамон иберико). "Хапка, достойна за избраниците на съдбата", така нарича иберийската шунка испанският писател и нобелов лауреат Камило Хосе Села. Всъщност jamon iberico е резултат от един хармоничен природен процес, изтъкан от традиция. При тази неповторима шунка, също както при класните вина, съществена роля играе тероарът, а именно цялостната среда на отглеждане, която включва надморска височина, релеф, климат, човешки грижи, традиция и всякакви други фактори, които могат да повлияят върху живота на прасето.
Стефан Пиер е президент на Евроток Белгия и вицепрезидент на Евроток Интернасионал. Той бе един от четиримата готвачи, които приготвиха вечерята, дадена от белгийския принц Филип на президента Първанов през декември. Шеф-готвач и ресторантьор, определя професията си като източник на щастие. Разговаря открито, с желание, изпълнен с емоция от срещата с български колеги и дълбоко впечатлен от срещата с учениците от Техникума по хотелиерство и ресторантьорство в София. Възползвахме се от готовността му да назовава проблемите с истинските им имена.
Карвинг е едно рядко изкуство, което изисква огромно търпение, развито чувство за изящество и дзен-будистка мъдрост. Думата означава гравиране, дълбаене или резба. Използваните материали тук обаче са твърде нетрайни. Специалистът по карвинг влага душата си във всеки най-дребен детайл. Превръща плодове и зеленчуци в приказно красиви композиции. А изкуството му е толкова мимолетно, колкото и всичко материално на земята. Не е трудно да се досетим, че това изкуство идва от далекоизточните земи на Китай, Тайланд и Япония.
Много е трудно да започнем разказа си за Maxxima и особено за човека, който стои зад тези забележителни вина, които бяха създадени едва преди седем години - Адриана Сребринова. Причините са няколко. Първата от тях е, че, както е известно на онези, които я познават, тя не е ново лице за българската винена индустрия. През 2001 г. немското списание Die Weinwirtschaft помести обширен материал за българското винарство, като още тогава нарече Maxxima и уайнмейкъра Адриана Сребринова "Новото лице на българското вино". Втората е, че то от самото си появяване предизвика противоречиви оценки в българската винена общност. Но според нас най-важната причина е, че Maxxima отбеляза
Фъргюс О'Съливан е утвърден британски журналист, вещ по темите на ресторантьорството. Обикаляйки Европа, той попадал на ястия, чийто отвратителен вкус бил направо паметен. Ето някои от неговите фаворити за всички времена, описани доста забавно. Те са родом от Литва, Исландия, Холандия и... от неговата собствена Великобритания.
Роберт Маклович е звезда в Полша. Той е главно действащо лице - автор, разказвач и готвач в популярното ТВ предаване Podruje Kulinarne (Кулинарни пътешествия), което представя различни национални кухни и рецепти, като готвенето най-често е навън в природата, в някое село или по улиците на града. Но пан Маклович всъщност е историк по образование. Въпреки че от малък го тегли кулинарията. Затова и постоянното му занимание е това на пишещ журналист и ресторантьорски критик. Всеки две седмици публикува своя ресторантьорска рубрика в Newsweek Poland. В края на септември беше у нас десетина дни, за да заснеме поредното кулинарно шоу, този път посветено на нашата страна и нейната кухня.
По материали от книгата "On Food and Cooking" от Х. Мак Гий и "Les secrets de la casserole" от Ерве Тис
Ако имате вино, от което искате да се отървете, организирайте празненство с вино и сирене. Но не се полъгвайте в някакъв момент да извадите добрите бутилки, понеже неотдавнашно проучване сочи, че сиренето, смятано досега за класическо мезе за вино и предпочитано от много ценители, замаскира сложния вкус и аромат на виното. От деликатния ементал до моцарелата, и от богатия кремообразен камамбер до остро-киселата горгондзола, сирената завоалират вкуса на танините и плодовите и дъбови нюанси в червеното вино.
Има и такива - това го знае всеки по-напреднал ценител на виното. Просто някои храни убиват вкуса на виното или поне затрудняват неимоверно усещането от едно добро вино. Ако случаят е такъв, че отваряте бутилка наистина добро вино, непременно трябва да помислите за това приготвената храна да даде възможност да се оцени по достойнство благородният му вкус. Опитайте се да не използвате съставки и ястия, които са враждебни към виното. Защото един винен шедьовър заслужава менюто да е съобразено с него.