С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK
Регистрация

Списание

  • Младите български винари: Димитър Докузанов

    Юлия Костадинова
    снимки: Драгомир Матеев 21 Април 2008, 15:17

    Димитър Докузанов е наследник на прочутия панагюрски род Докузанови,родственици на Райна Княгиня. Предците му стават най-известните колбасари на София - успяват да разбият чешкия монопол в началото на XX век със суперкачествена собствена продукция и отварят най-популярната колбасарница в центъра на София. Но това е една отделна и твърде интересна история, на която друг път ще отделим време. Свързана е с един от героите на настоящата тема дотолкова, доколкото Митко Докузанов всъщност е трябвало да избира между месарството, като част от семейната традиция, и винарството, което му било по сърце. Споделя, че виното избрал по естествен начин, когато като момче помагал една реколта на дядо си да направят домашно мерло и розе. Виното се получило толкова добре, че сякаш предопределило занаята му. След като практически обиколи България и работи за различни изби, днес Димитър е намерил своето място в новата изба Rumelia в родното му Панагюрище.

    Share Tweet Pin it Share
  • Младите български винари: Свилен и Иван Кисьови

    Юлия Костадинова
    снимки: Драгомир Матеев 21 Април 2008, 15:09

    Иван и Свилен Кисьови без съмнение са сред най-колоритните млади уайнмейкъри у нас. Не само защото са близнаци, а и заради отличната им работа в избата. Публиката ги познава задочно чрез вината им от "Катаржина". И ако досега евентуално сте се чудили за значението на една от най-успешните марки на винарната - Twins(близнаците), то сега вече сте наясно как се е родила идеята за купажите между двата клона шардоне (Twins бяло) и двата клона каберне совиньон (Twins червено). Самите близнаци Иван и Свилен изключително много си приличат и понякога разговорът с тях може да е доста стряскащ - имате усещането, че разговаряте с един човек - единият започва изречението и още преди да е ясно каква е основната му идея, другият вече го завършва в пълен синхрон. Това обаче е само едната страна на медала. Другата, и в случая по-важна за нас, е фактът, че те се занимават с вино буквално от няколко години (започват работа в "Катаржина" през 2006 г., веднага след като завършват в Пловдив технология на виното), а вината им вече получиха широко признание. Вярно, те са заети в една от най-силните изби в момента, което несъмнено помага, но не става без щедрата щипка талант, която притежава всеки един от двамата братя.

    Share Tweet Pin it Share
  • Младите български винари: Иво Тодоров

    Юлия Костадинова
    снимки: Драгомир Матеев 21 Април 2008, 15:00

    Главният винар на "Дамяница" Иво Тодоров започва да се занимава с вино по необичаен начин. Бил е запален от малък, но, както сам казва, доста аматьорски, без никакви познания. Първите си стъпки прави през 1998 г., когато Филип Харманджиев стартира във винопроизводството. Дотогава Иво нямал идея, че ще работи като винар. По това време той вече е завършил Биологическия факултет на Софийския университет, специалност биотехнологии, и вярва, че ще разработва лекарства и козметика до края на живота си. Тогава Филип му задава няколко въпроса, свързани с биохимичните процеси във виното. Така Иво се озовава в "Дамяница", за да помогне на своя приятел временно, остава няколко месеца по време на първата кампания, и така... до днес. След 10 години той вече е главният уайнмейкър на най-големия производител в Югозападна България.

    Share Tweet Pin it Share
  • Младите български винари: Светлозар Джуров

    Юлия Костадинова
    снимки: Драгомир Матеев 21 Април 2008, 14:52

    От пет години Светлозар Джуров работи като технолог в "Беса Валей Уайнъри" в Огняново, а от скоро е главен технолог. Това говори много на ценителите на тяхното вино - Enira. Светлозар може да говори за виното и за сложните биохимични процеси в него с часове. Казва, че още като ученик, преди да започне да следва в Института по хранителни технологии в Пловдив, проявявал интерес към превръщането на гроздовия сок във вино. Причината да стане уайнмейкър е изключително тривиална, признава той: обича да прави вино, намира го за нещо уникално и вълнуващо. Исторически виното е свързано с България още от времето на траките, което е другият аспект от влечението на Светльо към божествената, Бакхусова напитка.

    Share Tweet Pin it Share
  • Нова надежда за българското вино

    Юлия Костадинова
    снимки: Драгомир Матеев 21 Април 2008, 14:35

    Да събереш осем български винари на едно място по принцип не е лека задача, а когато прибавиш към това и факта, че са пръснати в различни краища на страната (и света, всъщност), мисията става особено сложна.

    Share Tweet Pin it Share
  • Професия ресторантьор: Иво Проданов и Станислав Сираков

    Любомир Бояджиев
    снимки: Драгомир Матеев 18 Април 2008, 20:34

    Предполагам, че за всеки би представлявало удоволствие да разговаря с ресторантьори, които на въпроса "какви проблеми срещате" да отговорят просто "няма от какво да се оплачем". Така се почувствах и аз по време на разговора ми с Иво Проданов и Станислав Сираков в новооткрития им пловдивски ресторант Memory. Двамата стоят зад едни от най-успешните ресторанти в Пловдив, "Скадарлия" и "Хемингуей".

    Share Tweet Pin it Share
  • Докосванията на виното

    Огнян Цветанов
    17 Април 2008, 18:44

    По-поетичните дегустатори казват, че виното е толкова живо, колкото и човекът. Ако бъде докоснато внимателно, то ще отговори с още по-внимателно докосване и само в резултат на тази взаимна интимност могат да се зародят съответните асоциации. Вероятно затова дегустацията е строго индивидуален акт.

    Share Tweet Pin it Share
  • Fast гурме?

    Веселина Маринова
    снимки: Драгомир Матеев 16 Април 2008, 16:09

    Явлението fast food е предмет на проучвания и разобличения вече от десетилетия. Въпреки доказаните вреди за човека, то съвсем не е на изчерпване. Нещата в противоположния полюс, олицетворяван от създаденото в Италия движение Slow Food, също се развиват добре - далеч по-бавно, в малък мащаб, но доста стабилно. Тук ще ви разкажем за една нова категория - FAST GOURMET.

    Share Tweet Pin it Share
  • Словашко вино? Защо не...

    Любомир Бояджиев
    снимки: Надежда Чипевa 16 Април 2008, 15:49

    Едва ли има някой, който да не е чувал за пивоварските традиции на Словакия. Със сигурност обаче са по-малко онези, които имат представа от словашките вина. Географското положение на страната определя и характера на местните вина, които се произвеждат от сортове познати и в съседните Австрия и Унгария.

    Share Tweet Pin it Share
  • Виното - повод за обезглавяване

    Ясен Захариев
    16 Април 2008, 15:46

    Любопитният читател вероятно знае повече или по-малко за токайското вино - за това, че Токай е област в Унгария и че само тя има права върху името; за благородната плесен (botrytis cinerea), която оформя още по-благородния му характер; за кехлибарения цвят, уникалната сладост и т.н. Темата днес обаче не е за спецификата на самото вино, нито пък за "обезглавяването" в преносен смисъл - тогава, когато сте злоупотребили с него и се чудите на сутринта къде е брадвата. Темата е за токайското и за ролята му в историите на 18 век. Истории, в които въображение и реалност се преплитат.

    Share Tweet Pin it Share
  • Степени на вкуса

    Веселина Маринова
    16 Април 2008, 15:05

    Давиде Скабин, италиански шеф-готвач начело на ресторант Combal.Zero в Риволи край Торино, е известен с ексцентричната си кухня, в която присъстват ястия като кибер яйце, виртуални стриди или млечен шейк от гъши дроб. Смятан едновременно за откачен учен, артист и кулинарен лудетина, Скабин разбива на пух и прах италианските норми. Определящи за провокативната му кухня са стремежът към съвършенство на вкуса и желанието клиентът да изпита истинско удоволствие. За да го постигне, Скабин прави разработки за вкуса на храната, изследва усещанията, които тя предизвиква, и как те се възприемат и тълкуват.

    Share Tweet Pin it Share
  • Саркуриози

    Бисо Атанасов
    снимки: Емил Коралов 16 Април 2008, 15:00

    По време на срещите си с преди изборите през 2007 г. френският президент Никола Саркози обеща на винарите и лозарите, че ще преразгледа т. нар. закон "Евен". Става дума за текст от 1991 г., който силно ограничава рекламата на виното в рамките на борбата с алкохолизма. През пролетта на 2007 Саркози, че иска да превърне виното от "от обвиняем в продукт на тероара".

    Share Tweet Pin it Share
  • Винени бури напролет

    Любомир Бояджиев
    снимки: Бакхус 16 Април 2008, 14:47

    С настъпването на пролетта няколко скандала разбуниха винарските среди в Европа. Централно място в тези пролетни бури заема Италия. Бомбата бе пусната от италианския седмичник L'Espresso, който съобщи в началото на април, че най-малко 70 млн литра опасно за здравето вино е било произведено и пуснато на пазар.

    Share Tweet Pin it Share
  • Мишлен се придвижва на изток

    Любомир Бояджиев
    снимки: Michelin 16 Април 2008, 14:36

    За първи път престижният кулинарен гид "Мишлен" присъди звезда на ресторант в Чехия. Става дума за ресторант Allegro, на италианския шеф-готвач Андреа Акорди, който се намира в сърцето на стара Прага, на две крачки от Карловия мост. Събитието е от изключителна важност, защото това е първият звезден ресторант в Централна и Източна Европа. Allegro е включен в тазгодишното издание на мишленския гид Main Cities of Europe, който покрива 41 града в 20 страни на Стария континент.

    Share Tweet Pin it Share
  • California Dreamin’

    Яна Петкова
    снимки: Емил Коралов 16 Април 2008, 14:24

    Виното е неизчерпаема тема и е хубаво човек да има конкретна цел, когато посещава винена област. Иначе е голяма опасността да се попадне във "виновъртежа" на непрекъснато, безцелно и уморително трамбоване от изба на изба и дегустиране на всякакъв тип и класа вина. Това, което ме интересуваше при последното ми посещение, беше сравнителният винен анализ "САЩ - Европа" и дали изобщо въпросът "Кой се справя по-добре с крайната цел да продава добри вина на доволни клиенти?" може да има еднозначен отговор.

    Share Tweet Pin it Share
  • Дефиле на мавруда

    Яна Петкова
    снимки: Bacchus 16 Април 2008, 14:11

    Приключи поредната "Винария". След преосмислянето на многобройните впечатления от нея, които в края на краищата май не бяха толкова многобройни, нито нови, е време и за споделянето им. Накратко ще ви запозная с личните си впечатления от едно от събитията в т. нар. делова програма на изложението. Отварям скоба: успоредната/делова програма трябва сериозно да се модернизира със събития за потребителите като дегустации, семинари, вечери и т.н. Кръглата маса за българското земеделие и усвояването на средствата от европейските фондове е нещо прекрасно, но е необходимо да се дискутира и общува активно и с потребителя.

    Share Tweet Pin it Share
  • Световното вино под покрива на Palais Coburg

    Яна Петкова
    26 Март 2008, 20:57

    Австрийската столица и българската история не са чужди една на друга. Дали заради династията Кобург, заради най-близкото по географски признак място, което българинът свързва с красивото и луксозното или заради дългите години, през които бяхме убедени, че "австрийците са построили социализма", но е факт, че повечето от нас се чувстват във Виена по-комфортно, отколкото в Париж.

    Share Tweet Pin it Share
  • Хироаки Сасагури, шеф-готвач на ресторант "Саса"

    Веселина Маринова
    снимки: Драгомир Матеев 26 Март 2008, 14:47

    Историята между майстор Сасагури и кулинарията не започва в готварско училище.

    Share Tweet Pin it Share
  • Ален Дюкас с нов ресторант в Ню Йорк

    Бакхус
    снимки: Bacchus 26 Март 2008, 14:25

    Прочутият френски шеф-готвач Ален Дюкас, с общо 14 звезди в кулинарния гид "Мишлен" за 2008, представи в Ню Йорк новия си ресторант. Наречено Adour, по името на река в Югозападна Франция, новото заведение се намира в хотел St Régis, в Манхатън.

    Share Tweet Pin it Share
  • Гроздобер 2007 в Бордо

    Валери Смилянов
    снимки: Бакхус 20 Март 2008, 15:02

    Трудно е да се опише първото впечатление от Бордо. За нас то бе в 3:00 през нощта. Гледката е едновременно романтична и красива. Реката Гарона, покрай която минаваме, е една светлинна феерия и ни пленява от пръв поглед. Изненадите следват една след друга. Настаняват ни до единствения музей на виното в Бордо. Той е разположен в сърцето на Медок (Médoc), Мулис (Moulis), в изби на винарската фамилия Дурт - производител и търговец на вина от 1891 г.

    Share Tweet Pin it Share

Реклама »